X
X

.TR Ön Kayıt Şartlar ve Koşullar

.TR Ön Kayıt Şartlar ve Koşullar

.TR ön kayıtlarda tahsis işlemleri, TRABİS web sitesinde bulunan Tescil Politikaları ve Prosedürleri’nde belirtilen kurallara göre gerçekleştirilir.

.TR ön kayıtta sipariş edilecek a.tr alan adının, herhangi bir ikinci seviye .tr uzantısına sahip olması gerekir. Sipariş esnasında öncelik gerekçesi alan adına sahip olmayan kişi/kurumlar, ön kayıt siparişi ile birlikte kayıt için müsait durumdaki ikinci seviye .tr alan adını kaydederek başvuru yapabilir.

.TR ön kayıt siparişi verilen bir alan adı, 1. ve 2. Kategori Dönemi’nde tahsis edilmemesi durumunda kaydedilebilecektir. 1. veya 2. Kategori döneminde ilgili alan adının tahsisi gerçekleştiyse; 3. Kategorideki sipariş iptal edilecektir.

Farklı kişi ve kurumlar aynı alan adı için başvuru yapması durumunda alan adının hangi kişi/kuruma tahsis edileceği, öncelik gerekçesi olan alan adının uzantısının öncelik hiyerarşisine bağlı olarak belirlenecektir.

Öncelik hiyerarşisi:

 1. A.KEP.TR
 2. A.AV.TR
 3. A.DR.TR
 4. A.COM.TR
 5. A.ORG.TR
 6. A.NET.TR
 7. A.GEN.TR
 8. A.WEB.TR
 9. A.NAME.TR
 10. A.INFO.TR
 11. A.TV.TR
 12. A.BBS.TR
 13. A.TEL.TR

Örneğin, domain.tr için domain.com.tr ve domain.net.tr’nin sahibi olan 2 farklı kişi/kurum başvuru yaptığında, domain.tr alan adı domain.com.tr alan adının sahibine tahsis edilecektir. domain.com.tr’nin sahibi başvuru hakkını kullanmaz ise; domain.tr alan adı domain.net.tr’nin sahibi olan kişi/kuruma tahsis edilecektir.

3.Kategori’nin tamamlanması ve TRABİS tarafından a.tr alan adı başvurularının sonuçlandırılmasının ardından ön kayıt siparişi başarılı sonuçlanan alan adları müşteri panelinden takip edilebilir. İlgili alan adı müşterinin hesabına eklenerek yönetebileceği şekilde hazır hale getirilecektir.

.TR ön kayıt fiyatı TRABİS tarafından açıklanan mevcut usul ve esaslara ve mevcut ekonomik koşullara göre belirlenmiştir. Ön kayıt siparişleri sonuçlanmadan önce TRABİS tarafından fiyatların güncellenmesi veya ülke ekonomik koşullarında meydana gelen önemli değişikliklerde, Müşteri’den fiyat farkı ödemesi talep edebilir. Müşteri fiyat farkını ödeyerek ön sipariş işlemlerine devam edebilir veya ilave ödeme yapmayı reddederek iadenin depozitosuna eklenmesini talep edebilir.

.TR ön kayıt siparişleri 3. Kategori sonuçları açıklanmadan iptal/iade talep edilemez. Alan adının tahsisi ile sonuçlanan ön kayıt siparişlerinde iptal/iade talep edilemez.

.TR ön kayıt siparişi başarısız olarak sonuçlanan siparişler için müşteri e-posta ile bilgilendirilir. Başarısız sonuçlanan siparişler için iade 15 gün içerisinde müşteri paneli depozitosuna yapılır.

Premium Domain & Hosting Sağlayıcınız

İndirim fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize kaydolun.

Top