X
X

Bilgi Bankası

gTLD uzantılı alan adları nedir?

.com: İş dünyasının önemli bir kısaltması olan .com, Türkçe'de ticaret anlamına gelir ve genellikle ticari ve bireysel işlemler için kullanılan yaygın bir üst düzey alan adı uzantısıdır. Dünya çapında en çok rağbet gören uzantılardan biridir.

.net: .net, İngilizce "Network" kelimesinin kısaltmasıdır ve genellikle çevrimiçi alanlarda ve teknoloji sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin tercih ettiği bir üst düzey alan adı uzantısıdır.

.org: .org, "organization" kelimesinin kısaltması olarak ortaya çıkar ve uluslararası düzeyde tanınmış bir üst düzey alan adıdır. Özellikle vakıf, dernek, organizasyon ve kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları tarafından sıkça tercih edilir.

.info: .info, "information" kelimesinin kısaltması olup, bilgi içeren alan adları için kullanılır.

.pro: .pro, İngilizce "professional" kelimesinden türetilmiş olup, profesyonel dünyada özel olarak kullanılan bir üst düzey alan adı uzantısıdır.

.me: Karadağ'a ait ülke kodu üst düzey alan adıdır (ccTLD). 2008'den beri küresel olarak kullanılmakta olup, herhangi bir kısıtlama olmaksızın kaydedilebilen bir uzantıdır.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(37 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)
Premium Domain & Hosting Sağlayıcınız

İndirim fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize kaydolun.

Top